Кожна компанія малого або середнього розміру рано чи пізно стикається з необхідністю організації та запуску власного бізнес-сервера для тих чи інших спільних цілей співробітників. Якщо на початкових етапах для більшості завдань цілком може вистачати одного потужного комп'ютера, що працює в режимі 24/7, то з часом він неминуче перестає справлятися з функціями, що покладені на нього.
У цей момент вибір зазвичай робиться між кількома основними варіантами:
- виділяються кошти на купівлю повноцінного фізичного сервера, що встановлюється в офісі або в одному з дата-центрів та окупає себе протягом кількох наступних років;
- укладається договір оренди з компанією-провайдером потужностей онлайн внаслідок чого бізнес отримує доступ до такого ж чи схожого сервера, тільки віддалено – оренда віртуального сервера;
- укладається такий самий договір оренди потужностей, але не щодо цілого сервера, а щодо частини його потужностей, які перетворюються на віртуальний сервер VPS — для бізнесу це в рази дешевше.
Чи потрібний для малого та середнього бізнесу сервер, в принципі? А якщо потрібний, то який? Давайте розбиратися.
Купівля власного фізичного сервера та її перспективи
Для малого та середнього бізнесу на сучасному ринку можна знайти безліч готових рішень початкового рівня. Такі сервери мають достатній рівень продуктивності як для зберігання даних, так і для спільної роботи команди у єдиній екосистемі. Але варто розуміти:
- якщо завдання, що покладаються, невеликі, а перспективи розвитку туманні, купувати щось потужніше нерентабельно;
- у разі розширення компанії неминуче доведеться займатися апгрейдом — а старе обладнання не завжди піддається ефективному поліпшенню показників через купівлю нових складових частин.
На старті бізнесу або компанії середнього рівня непогано підійдуть готові баштові сервери, які зовні нагадують класичний системний блок середньостатистичного комп'ютера:
- вони недорогі та відносно бюджетні;
- вони прості в експлуатації та обслуговуванні;
- вони невибагливі до умов роботи та не вимагають купівлі окремої серверної стійки.
Усередині в них все ті ж: процесор, оперативна пам'ять, жорсткі диски або твердотільні SSD накопичувачі, блок живлення. Відеокарти не буде через непотрібність, а моделі процесорів відрізнятимуться від комп'ютерних через специфіку та завдання даної техніки. Операційна система для сервера також може мати трохи інший вид (але є можливість встановити та користуватися стандартною).
Якщо ви не боїтеся поломок і впевнені, що такого фізичного сервера вистачатиме на роки вперед, можна придбати власний фізичний сервер початкового рівня.
Оренда виділеного сервера
Арендувавши виділений сервер, бізнес-клієнт отримує:
- одноосібний доступ до чітко обумовлених потужностей сервера;
- можливість налаштовувати його під себе та свої завдання;
- відсутність необхідності стежити за технічним станом та проводити обслуговування.
Сервер стоїть у якомусь віддаленому дата-центрі (можливо навіть в іншій країні), а керівник бізнесу та його працівники отримують доступ до нього через інтернет.
З погляду кінцевого користувача, різниці з фізичним сервером, який стоїть в офісі, жодної. Усі працюють з корпоративними даними через свої браузери або спеціальні програми. Але, при цьому, витрати на щомісячну передплату сумірні з виконуваними завданнями, а додаткових труднощів немає.
Оренда виділеного сервера для бізнесу - це кращий варіант для тих, хто тільки починає вивчати перспективи використання єдиного робочого простору. Користуватися готовим рішенням простіше і від нього можна будь-якої миті відмовитися. Так, на довгій дистанції купівля свого заліза окупається, але чи доживе бізнес чи окремі аспекти до цього моменту? Не кажучи вже про те, що техніка теж має властивість виходити з ладу, страждати від можливих пожеж, вилучатися силовими структурами, псуватися через затоплення тощо. А при оренді ці питання безпеки вас абсолютно не хвилюють.
Оренда віртуального сервера (VPS)
Оренда віртуального сервера (VPS) - це непогане рішення для бізнесу, у якого:
- не вистачає грошей та (або) причин для створення власних серверних потужностей;
- немає приводу для оренди цілого віддаленого виділеного сервера;
- є необхідність швидкого старту - запуску бізнес-процесів за мінімальних інвестицій.
На щастя для малого та середнього бізнесу саме оренда VPS є однією з найпопулярніших послуг на сайтах провайдерів потужностей. Орендований VPS дозволяє:
- Гнучко настроїти конфігурації потужностей під свої завдання та цінове навантаження.
- Підібрати тип дисків (на етапі вибору послуги), на яких зберігатимуться дані.
- Вибирати для себе зручну операційну систему (Windows чи Linux).
- Замовити виділену IP-адресу.
Оренда VPS-сервера передбачає те, що кілька орендарів використовують ресурси одного сервера. Але, з іншого боку, кожен із них отримує свій ізольований віртуальний сервер з окремим програмним середовищем. І, що найголовніше, окремий користувач отримує чітко обумовлений обсяг потужностей, який не можуть претендувати паралельні клієнти.
ТТаким чином, VPS часто орендують для того, щоб:
- організувати єдиний віддалений доступ до системи бухгалтерського обліку;
- запустити поштовий сервер;
- організувати сервер IP-телефонії;
- створити хмарне середовище для розробки програмного забезпечення;
- мати середовище для бекапу (резервного копіювання) важливих даних;
- створити середовище для централізованого зберігання даних;
- запустити віртуальний маршрутизатор на основі орендованих потужностей.
Таким чином, за допомогою VPS можна робити практично те ж саме, що і за допомогою власного фізичного сервера або орендованого виділеного сервера. Звичайно, за це доведеться вносити щомісячну плату, але натомість бізнес позбавляється необхідності: організовувати спеціальні серверні кімнати, обслуговувати залізо, займатися моніторингом показників і так далі. При цьому, з погляду віддаленого користувача (працівника бізнесу), різниці взагалі ніякої.
Загальні висновки
Незалежно від того, який тип сервера був обраний для вашого бізнесу, як оптимальний, початкове налаштування та подальша підтримка його правильної роботи – це завдання, яке потребує знань та досвіду. Таких у працівників вашої компанії може не виявитися. Але, на щастя, обслуговування серверів у Києві можна довірити професіоналам із досвідом — спеціалістам компанії NIT Services. Ми можемо допомогти як з фізичним обладнанням у вашому офісі, так і з налаштуванням віртуального сервера, який було отримано за договором оренди. Якісне налаштування під ключ – наш пріоритет.